{{featured_button_text}}

Boys

Team Results (Top three plus locals)

1. Boiling Springs, 65; 2. Hershey, 37; 3. Big Spring, 28; 6. Northern, 23; 7. Cumberland Valley, 21; t-9. Harrisburg Academy, 12; t-9. Carlisle, 12; 12. Mechanicsburg, 10; 17. East Pennsboro, 1.

Individual Results

200 medley relay: 1. Hershey (Hank Carrera, Dominic Carricarto, Aayush Verma, Nick Martin), 1:52.72; 2. Northern (Zach Chavey, Sean Clark, Aaron Argot, Aric Graham), 1:54.63; 3. Big Spring (Reese Ward, Levi Fertig, Brendon Morris-Dice, Brennan Hamblin), 1:56.95.

200 free: 1. Alex Seman (Harrisburg Academy), 1:52.74*; Dominic Carricato (Hershey), 2:00.69; 3. Matt Otto (Boiling Springs), 2:01.04.

200 IM: Cole Ellis (Boiling Springs), 2:08.85; 2. Michael Singley (Susquenita), 2:13.74; 3. Garrett Asper (Boiling Springs), 2:16.86.

50 free: 1. Colby Houser (Susquenita), 22.56; 2. Alex Seman (Harrisburg Academy), 23.86; 3. Jarred Moquin (James Buchanan), 23.96.

100 fly: 1. Matt Otto (Boiling Springs), 58.36; 2. Jack Rabanal (Cumberland Valley), 58.85; 3. Brendon Morris-Dice (Big Spring), 59.15.

200 free relay: 1. Boiling Springs (Garrett Asper, Matt Otto, Cole Edwards, Cole Ellis), 1:38.51; 2. Hershey (Dominic Carricato, Hank Carrera, Aayush Verma, Nick Martin), 1:41.33; 3. Bishop McDevitt (Leo Posavec, Dean Robbins, Oscar Peske, Jaden Askins), 1:42.42.

100 free: 1. Cole Ellis (Boiling Springs), 50.89; 2. Colby Houser (Susquenita), 51.69; 3. Logan Roadcap (Millersburg), 52.68.

500 free: 1. Drew Easteadt (Carlisle), 5:46.94; 2. Josh Mackrell (Lower Dauphin), 5:49.26; 3. Nicholas Moul (Big Spring), 5:50.13.

100 back: 1. Logan Roadcap (Millersburg), 58.30; 2. Dylan Hervieux (Greencastle-Antrim), 1:01.75; 3. Hank Carrera (Hershey), 1:02.12.

100 breast: 1. Michael Singley (Susquenita), 1:08.51; 2. Garrett Asper (Boiling Springs), 1:09.48; 3. Jason Chatell (Central Dauphin), 1:10.26.

400 free relay: 1. Boiling Springs (Matt Otto, Garrett Asper, Cole Edwards, Cole Ellis), 3:37.18; 2. Cumberland Valley (A.J. Alderman, Colin Beaudoin, Sid Edupuganti, Jack Rabanal), 3:49.96; 3. Mechanicsburg (Benjamin Franks, Alexandar Birks, David Gardjulis, Carson Stump), 3:53.55.

Girls

Team Results (Top three plus locals)

1. Hershey, 86; 2. Northern, 58; 3. Boiling Springs, 29; 4. Shippensburg, 24; t-6. Harrisburg Academy, 14; 10. Cumberland Valley, 10; 13. Big Spring, 6; 14. Carlisle, 2.

Individual Results

200 medley relay: 1. Hershey (Maya Fitterer, Hannah Bliss, Michelle Yun, Maggie Tarkenton), 1:59.72; 2. Hershey (Jullian Ruddle, Ella Pedersen, Alessia Bova, Sammy Andrews), 2:01.38; 3. Northern (Lauren Eby, Audrey Weaver, Ann Secord, Meredith Engle)

200 free: 1. Addie Kesselring (Delone Catholic), 2:09.08; 2. Jillian Ruddle (Hershey), 2:09.99; 3. Lauren Grello (State College), 2:11.55.

200 IM: Sarah Hardy (Biglerville), 2:15.33*; 2. Emma Reed (Susquenita), 2:19.04; 3. Audrey Weaver (Northern), 2:25.59.

50 free: 1. Maggie Tarkenton (Hershey), 26.17; 2. Meredith Engle (Northern), 26.54; 3. Rachel Connor (Shippensburg), 26.57.

100 fly: 1. Zoe Gallagher (Harrisburg Academy), 1:00.09*; 2. Maya Fitterer (Hershey), 1:01.80; 3. Michelle Yun (Hershey), 1:07.61.

200 free relay: 1. Hershey (Hannah Bliss, Ella Pedersen, Sammy Andrews, Maggie Tarkenton), 1:46.07*; 2. Boiling Springs (Karina Haldeman, Kaya Lohman, Callie Asper, Kyleigh Hostetter), 1:50.83; 3. Shippensburg (Nicole Weaver, Abby Brink, Jordan Seymore, Rachel Connor), 1:50.85.

100 free: 1. Zoe Gallagher (Harrisburg Academy), 55.34*; 2. Maggie Tarkenton (Hershey), 56.62; 3. Rachel Connor (Shippensburg), 58.36.

500 free: 1. Addie Kesselring (Delone Catholic), 5:52.08; 2. Rachel Dangelo (State College), 5:57.27; 3. Jordan Seymore (Shippensburg), 6:01.99.

100 back: 1. Emma Reed (Susquenita), 1:01.20*; 2. Maya Fitterer (Hershey), 1:02.99; 3. Jillian Ruddle (Hershey), 1:05.18.

100 breast: 1. Sarah Hardy (Biglerville), 1:07.43*; 2. Audrey Weaver (Northern), 1:14.96; 3. Kara Echard (Central Dauphin), 1:16.57.

400 free relay: 1. Boiling Springs (Karina Haldeman, Kyleigh Hostetter, Callie Asper, Liza Capozzi), 4:06.49; 2. Northern (Meredith Engle, Sami Taylor, Madison Thatcher, Lauren Eby), 4:07.09; 3. State College (Lauren Grello, Rachel Dangelo, Aubrey Zuech, Carin Carrion), 4:14.22.

* — Meet Record

Subscribe to Breaking News

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.
0
0
0
0
0