{{featured_button_text}}

A team by team look at the Sentinel-area boys swimming teams ahead of the 2019-20 season:

Mid Penn Swimming (copy)

Cumberland Valley’s Kyle Farrow is part of an Eagles team looking for another successful season.

MID-PENN COMMONWEALTH DIVISION Carlisle Thundering Herd

Coach: Tara Young

Classification: 3A

Last year: 3-6-1 (0-5)

Postseason: 16th at District 3 Class 3A championships; 39th at PIAA Class 3A championships.

Key returners: Nolan Chenot, sr.; Casey Padgett, sr.

Opener: Tuesday, Dec. 10 vs. Mechanicsburg, 7

Cumberland Valley Eagles

Coach: G. Michael Gobrecht

Classification: 3A

Last year: 13-2 (6-1)

Postseason: Third at District 3 Class 3A championships; 16th at PIAA Class 3A championships.

Key returners: Kyle Farrow, sr.; Naeem Sbaiti, sr.; Logan Skiles, sr.; Trevor Arms, jr.; Tyler Distenfeld, jr.

Opener: Friday at tri-meet with Dallastown at Wilson, 4:15

Mechanicsburg vs. Boiling Springs Swimming (copy)

Mechanicsburg’s James Wetherhold was a big part of medley's last season.

MID-PENN KEYSTONE DIVISION Cedar Cliff Colts

Coach: Joseph Chubb

Classification: 3A

Last year: 3-8 (2-5)

Postseason: 15th at District 3 Class 3A championships.

Key returners: not provided.

Opener: Friday at Dover Invitational, 4

Mechanicsburg Wildcats

Coach: Mike Glumac

Classification: 3A

Last year: 4-5-1 (4-3)

Postseason: did not qualify

Key returners: James Wetherhold, sr.; Johann Riebe, sr.; Connor Crone, sr.

Opener: Tuesday, Dec. 10 at Carlisle, 7

Red Land Patriots

Coach: Nolan McArdle

Classification: 3A

Last year: 2-10-1 (1-5-1)

Postseason: 31st at District 3 Class 3A championships.

Key returners: CJ Stout, jr.; Zach Peiffer, jr.; Ajay Horton, sr.

Opener: Thursday, Dec. 12 vs. Susquehanna Twp., 4

Bulldog Bash (copy)

Big Spring’s Ian Ward was a key asset for the Bulldogs last season.

MID-PENN COLONIAL DIVISION Big Spring Bulldogs

Coach: Evan Jarusewski

Classification: 2A

Last year: 9-2 (5-1)

Postseason: Seventh at District 3 Class 2A championships; 52nd at PIAA Class 2A championships.

Key returners: Ian Ward, sr.; Matt Raudabaugh, so.; Luke Hand, so.; Brendon Morris-Dice, jr.

Opener: Friday at Dover Invitational, 4

Boiling Springs Bubblers

Coach: Matt Brenner

Classification: 2A

Last year: 5-5 (3-3)

Postseason: Third at District 3 Class 2A championships; 22nd at PIAA Class 2A championships.

Key returners: Evan Kase; Cole Ellis; Matt Otto; Nathan Book; Garrett Asper

Opener: Friday at Dover Invitational, 4

East Pennsboro Panthers

Coach: Shannon Novakoski

Classification: 2A

Last year: 0-9 (0-6)

Postseason: did not qualify

Key returners: not provided.

Opener: Tuesday, Dec. 10 at tri-meet with Northern at Cumberland Valley, 4:30

Northern Polar Bears

Coach: Bill Resser

Classification: 2A

Last year: 7-4 (6-0)

Postseason: Sixth at District 3 Class 2A championships.

Key returners: Aaron Argot, sr.; Ryan Boyce, jr.; Andrew Chavey, jr.; Sean Clark, sr.; Ben Clarke, jr.; Shawn Cutright, sr.; Aric Graham, sr.; Jackson Hazen, sr.; Daniel Reyes, jr.; Noah Spencer, jr.; Gavin Stuckey, jr.; Tristan Wise, jr.

Opener: Tuesday, Dec. 10 at tri-meet with East Pennsboro at Cumberland Valley, 4:30

Shippensburg Greyhounds

Coach: Chandler Johnson

Classification: 3A

Last year: 3-7 (2-4)

Postseason: 29th at District 3 Class 3A championships.

Key returners: Collin Krause, so.

Opener: Tuesday, Dec. 10 vs. Boiling Springs, 4:30

Trinity Shamrocks

Coach: Samantha Shirtliff

Classification: 2A

Last year: 9-3 (4-2)

Postseason: Third at District 3 Class 2A championships.

Key returners: Tommy Chase; Scott Majka; Nick Shelly.

Opener: Tuesday, Dec. 10 vs. Mifflin County, 6

Get in the game with our Prep Sports Newsletter

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

0
0
0
0
0