{{featured_button_text}}
Football 1.JPG

PIAA Championships

Class 6A

First Round: Friday, Nov. 8

Harrisburg 33, Wilson 29

Central Dauphin 35, Manheim Twp. 34

First Round: Friday, Nov. 15

Downingtown West 49, Haverford 41

Coatesville 48, Garnet Valley 27

Nazareth 22, Parkland 21

State College 38, Delaware Valley 7

Quarterfinals: Friday, Nov. 15

Central Dauphin 27, Harrisburg 20

First Round: Saturday, Nov. 16

St. Joseph's Prep 43, Northeast 26

Central Catholic 10, Pine-Richland 7

Quarterfinals: Friday, Nov. 22

Downingtown West 48, Coatesville 36

St. Joseph's Prep 45, Nazareth 24

Central Catholic 24, State College 21

Semifinals: Friday, Nov. 29

Central Dauphin 65, Downingtown West 44

Semifinals: Saturday, Nov. 30

St. Joseph's Prep 31, Central Catholic 24 (OT)

Final: Saturday, Dec. 7

Central Dauphin (12-2) vs. St. Joseph's Prep (11-2), at Hersheypark Stadium, 6

Class 5A

First Round: Friday, Nov. 15

Cocalico 21, Warwick 13

Cedar Cliff 24, Exeter Twp. 0

Cheltenham 42, Kennett 20

Academy Park 21, West Chester Rustin 20

Peters Twp. 28, Penn Trafford 10

Gateway 14, McKeesport 7

First Round: Saturday, Nov. 16

Archbishop Wood 51, Martin Luther King 14

Southern Lehigh 41, Oil City 0

Quarterfinals: Friday, Nov. 22

Cocalico 45, Cedar Cliff 7

Cheltenham 43, Academy Park 42

Archbishop Wood 41, Southern Lehigh 7

Quarterfinals: Saturday, Nov. 23

Gateway 21, Peters Twp. 20

Semifinals: Friday, Nov. 29

Cheltenham 56, Cocalico 49

Archbishop Wood 24, Gateway 21

Final: Friday, Dec. 6

Cheltenham (14-1) vs. Archbishop Wood (10-3), at Hersheypark Stadium, 7

Class 4A

First Round: Friday, Nov. 15

Jersey Shore 33, Bishop Shanahan 14

Imhotep Charter 35, Bonner-Prendergast 14

Dallas 29, Valley View 7

Cathedral Prep 49, Bellefonte 21

Lampeter-Strasburg 30, Bishop McDevitt 27

Berks Catholic 49, Milton Hershey 18

First Round: Saturday, Nov. 16

Pottsville 34, Allentown Central Catholic 7

Thomas Jefferson 41, Belle Vernon 7

Quarterfinals: Friday, Nov. 22

Jersey Shore 42, Pottsville 35

Dallas 43, Imhotep Charter 36

Thomas Jefferson 14, Cathedral Prep 10

Lampeter-Strasburg 35, Berks Catholic 21

Semifinals: Friday, Nov. 29

Dallas 56, Jersey Shore 28

Thomas Jefferson 44, Lampeter-Strasburg 2

Final: Thursday, Dec. 5

Dallas (15-0) vs. Thomas Jefferson (15-0), at Hersheypark Stadium, 7

Class 3A

Keep reading for FREE!
Enjoy more articles by signing up or logging in. No credit card required.

First Round: Friday, Nov. 8

Central Valley 42, Derry 7

Aliquippa 27, South Park, 7

First Round: Friday, Nov. 15

Montoursville 42, Loyalsock 14

Wyoming 27, Scranton Prep 0

Tamaqua 47, Pope John Paul II 21

Bald Eagle 21, Bedford 20

First Round: Saturday, Nov. 16

Wyomissing 24, Middletown 21

Sharon 33, Grove City 21

Quarterfinals: Saturday, Nov. 16

Central Valley 13, Aliquippa 12 (OT)

Quarterfinals: Friday, Nov. 22

Tamaqua 20, Wyomissing 10

Bald Eagle 21, Sharon 20

Quarterfinals: Saturday, Nov. 23

Wyoming 43, Montoursville 27

Semifinals: Friday, Nov. 29

Wyoming 21, vs. Tamaqua 0

Central Valley 45, Bald Eagle 0

Final: Saturday, Dec. 7

Wyoming (13-1) vs. Central Valley (13-1), at Hersheypark Stadium, noon

Class 2A

First Round: Friday, Nov. 8

Upper Dauphin 36, Delone Catholic 28

First Round: Friday, Nov. 15

Philadelphia Bishop McDevitt 28, Dunmore 13

Richland Twp. 34, Ligonier Valley 6

Wilmington 35, Chestnut Ridge 20

Washington 20, Brentwood 14

Avonworth 41, Riverside 14

First Round: Saturday, Nov. 16

Southern Columbia 49, Mount Carmel 0

Ridgway-Johnsonburg 56, Clarion 35

Quarterfinals: Friday, Nov. 22

Southern Columbia 63, Upper Dauphin 22

Richland Twp. 29, Philadelphia Bishop McDevitt 21

Wilmington 45, Ridgway-Johnsonburg 27

Quarterfinals: Saturday, Nov. 23

Avonworth 28, Washington 6

Semifinals: Friday, Nov. 29

Southern Columbia 49, Richland Twp. 27

Avonworth 33, Wilmington 21

Final: Friday, Nov. 6

Southern Columbia (15-0) vs. Avonworth (15-0), at Hersheypark Stadium, 1

Class 1A

First Round: Friday, Nov. 8

Clairton 39, Cornell 0

Sto-Rox 24, West Greene 7

First Round: Friday, Nov. 15

Bishop Guilfoyle 47, Saltsburg 18

Lackawanna Trail 44, Williams Valley 30

First Round: Saturday, Nov. 16

Juniata Valley 31, Purchase Line 21

Muncy 49, Millersburg 0

Coudersport 42, Redbank Valley 13

Farrell 60, Tussey Mountain 14

Quarterfinals: Saturday, Nov. 16

Clairton 41, Sto-Rox 19

Quarterfinals: Friday, Nov. 22

Bishop Guilfoyle 36, Juniata Valley 17

Lackawanna Trail 26, Muncy 13

Farrell 28, Coudersport 0

Semifinals: Friday, Nov. 29

Bishop Guilfoyle 11, Lackawanna Trail 7

Farrell 13, Clairton 10

Final: Thursday, Dec. 5

Bishop Guilfoyle (12-2) vs. Farrell (13-2), at Hersheypark Stadium, 1

Get in the game with our Prep Sports Newsletter

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.
 

 

 
0
0
0
0
0