{{featured_button_text}}
Trinity Camp Hill (copy) (copy)

Trinity’s Chance Westry, left, was named to the All-State Boys Basketball team on Tuesday, making the Class 3A First Team after his breakout freshman season.

The 2018-19 Pennsylvania Sports Writers All-State Boys Basketball teams, including each player’s school, height, class and scoring average (if available).

CLASS 6A

Player of the Year: Eric Dixon, Abington

Coach of the Year: Dean Behrens, Pennridge

First Team

Maceo Austin, Kennedy Catholic, 6-5 sr, 22.3 ppg

Jhamir Brickus, Coatesville, 5-10 jr, 28.0 ppg

Eric Dixon, Abington, 6-7 sr, 27.6 ppg

Hakim Hart, Roman Catholic, 6-6 sr, 20.0 ppg

Ethan Morton, Butler, 6-5 jr, 27.4 ppg

Oscar Tshiebwe, Kennedy Catholic, 6-9 sr, 23.2 ppg

Sean Yoder, Pennridge, 6-2 sr, 20.5 ppg

Second Team

Wesley Butler, Reading, 6-0 sr, 21.2 ppg

Tyler Crespo, Manheim Twp, 5-10 sr, 20.8 ppg

Jalen Duren, Roman Catholic, 6-9 fr, 13.3 ppg

William Jeffress, McDowell, 6-7 so, 24.0 ppg

Konrad Kiszka, La Salle College, 6-7 sr, 12.5 ppg

Seth Lundy, Roman Catholic, 6-6 sr, 14.4 ppg

Third Team

Jackson Blaufeld, Allderdice, 6-3 sr, 18.0 ppg

Da’mir Faison, Hazleton, 6-7 sr, 19.7 ppg

Jack Forrest, Lower Merion, 6-4 sr, 19.5 ppg

Lucas Monroe, Abington, 6-6 sr, 15.6 ppg

Dan Petcash, Pine-Richland, 6-4 sr, 22.2 ppg

Allen Powell, La Salle College, 6-1 sr, 15.3 ppg

Jeff Woodward, Methacton, 6-9 jr, 16.3 ppg

CLASS 5A

Player of the Year: Donovan “Puff” Johnson, Moon

Coach of the Year: Adam Kaufman, Moon

First Team

Vinny DeAngelo, Sun Valley, 6-1 sr, 22.8 ppg

Rahsool Diggins, Archbishop Wood, 6-1 so, 17.6 ppg

Donovan “Puff” Johnson, Moon, 6-7 jr, 22.3 ppg

Jamir Reed, Mastery Charter North, 6-4 sr, 22.0 ppg

George Tinsley, Abington Heights, 6-5 sr, 19.4 ppg

Kieves “Deuce” Turner, Malvern Prep, 6-0 jr, 25.5 ppg

Second Team

Keandre Bowles, Woodland Hills, 6-3 sr, 29.3 ppg

Michael Carmody, Mars, 6-7 jr, 15.0 ppg

Lashon Lindsey, Meadville, 6-8 sr, 23.8 ppg

Lakeem McAliley, Mastery Charter North, 6-5 sr, 22.0 ppg

Jameer Nelson Jr., Haverford School, 6-2 sr, 15.0 ppg

Andrew Recchia, Mars, 5-11 sr, 17.6 ppg

Daeshon Shepherd, Archbishop Wood, 6-4 so, 17.6 ppg

Third Team

Mason Barnes, Pottsville, 6-1 jr, 14.5 ppg

Andrew Carr, West Chester East, 6-9 jr, 19.0 ppg

Deamontae Diggs, McKeesport, 6-5 jr, 20.3 ppg

Clovis Gallon Jr., York High, 6-5 sr, 18.6 ppg

Luke Hedrick, Lower Dauphin, 5-11 sr, 16.9 ppg

Larry Locker, Elizabethtown, 6-5 sr, 19.0 ppg

Connor Ryan, Moon, 6-0 sr, 13.2 ppg

CLASS 4A

Player of the Year: Donta Scott, Imhotep Charter

Coach of the Year: Seth Baron, Lower Moreland

First Team

Dahmir Bishop, Imhotep Charter, 6-5 sr, 12.1 ppg

Tariq Ingraham, Bonner-Prendergast, 6-8 sr, 11.4 ppg

Jordan Longino, Germantown Academy, 6-5 so, 23.0 ppg

Justin Paz, Bethlehem Catholic, 6-3 sr, 20.2 ppg

Donta Scott, Imhotep Charter, 6-7 sr, 16.5 ppg

Isaiah Wong, Bonner-Prendergast, 6-3 sr, 21.9 ppg

Second Team

Shane Cohen, Lower Moreland, 5-7 sr, 17.0 ppg

Logan Collins, Littlestown, 6-4 sr, 22.0 ppg

Jake Kelly, Bishop McDevitt-Harrisburg, 6-3 jr, 15.2 ppg

Chereef Knox, Imhotep Charter, 6-6 sr, 11.1 ppg

Nate Kreitzer, Nanticoke, 5-9 sr, 18.8 ppg

Leo O’Boyle, Scranton Prep, 6-8 sr, 17.5 ppg

Donald Whitehead, Hickory, 5-9 jr, 20.6 ppg

Third Team

Danny Conlan, Quaker Valley, 6-5 sr, 16.7 ppg

Luke House, Archbishop Carroll, 6-4 sr, 13.7 ppg

Shane Kozick, Danville, 6-1 sr, 13.0 ppg

Chad Kratzer, Allentown Central Catholic, 6-1 sr, 21.2 ppg

Xavier Mayo, Hill School, 6-8 sr, 10.0 ppg

Nick Rigby, Huntingdon, 6-3 sr, 23.3 ppg

Ryan Stowers, Quaker Valley, 6-5 sr, 22.0 ppg

Kyle Young, Bethlehem Catholic, 6-9 sr, 13.9 ppg

CLASS 3A

Player of the Year: Jalen Gaffney, Westtown

Coach of the Year: Will Chavis, Bishop McDevitt-Wyncote

First Team

John Bol Ajak, Westtown, 6-10 sr, 10.0 ppg

Jalen Gaffney, Westtown, 6-2 sr, 21.0 ppg

Keeno Holmes, Lincoln Park, 6-3 sr, 17.1 ppg

Christian Ings, Neumann-Goretti, 6-2 sr, 19.0 ppg

Jamil Manigo, Bishop McDevitt-Wyncote, 6-5 jr, 18.3 ppg

Chance Westry, Trinity, 6-3 fr, 15.1 ppg

Second Team

Noah Collier, Westtown, 6-8 jr, 14.0 ppg

Rene Figueroa, Panther Valley, 5-7 sr, 24.4 ppg

Dimitri Gnall, Wyoming Seminary, 6-3 sr, 17.5 ppg

Collin Instone, Richland, 6-3 sr, 18.6 ppg

Ethan Porterfield, Sharon, 6-8 sr, 21.0 ppg

Gerald Ross, Loyalsock, 6-2 sr, 18.2 ppg

Isaiah Smith, Lincoln Park, 6-0 jr, 13.5 ppg

Third Team

Adam Cecere, Forest Hills, 6-4 sr, 17.8 ppg

Isaac DeGregorio, Pittsburgh North Catholic, 5-11 jr, 21.0 ppg

Marlin “M.J.” Devonshire, Aliquippa, 6-0 sr, 16.8 ppg

Lorencz Jean-Baptiste, Kutztown, 6-3 sr, 21.3 ppg

Marrek Paola, Ligonier Valley, 6-5 sr, 18.0 ppg

Robert Smith, Bishop McDevitt-Wyncote, 6-0 jr, 14.2 ppg

Ray Somerville, Shipley School, 6-9 sr, 12.0 ppg

Brandyn Tuttle, Wellsboro, 6-4 sr, 18.3 ppg

CLASS 2A

Player of the Year: Jihad “Squid” Watson, Math, Civics & Sciences

Coach of the Year: Lonnie Diggs, Math, Civics & Sciences

First Team

Owen Chambers, Coudersport, 6-3 sr, 30.7 ppg

Keshaun “Champ” Hammonds, Constitution, 6-0 jr, 20.3 ppg

Jordan Holmqvist, Moravian Academy, 6-2 sr, 20.2 ppg

Luke Ruggery, Bishop Guilfoyle, 5-11 sr, 20.0 ppg

Isiah Warfield, Sewickley Academy, 6-5 jr, 25.5 ppg

Jihad “Squid” Watson, Math, Civics & Sciences, 6-1 sr, 13.7 ppg

Second Team

Daren DiMichele, Our Lady of the Sacred Heart, 6-1 sr, 17.0 ppg

Tyler Fritz, Marian Catholic, 6-3 jr, 20.2 ppg

Isaac “Zeke” Marshall, Academy of the New Church, 6-3 jr, 17.0 ppg

Jabari Merritt, Constitution, 6-4 sr, 14.3 ppg

Jimmy Moon, Serra Catholic, 6-9 sr, 27.0 ppg

Jackson Piotrowski, Delco Christian, 6-6 jr, 15.2 ppg

Nisine Poplar, Math, Civics & Sciences, 6-2 so, 14.5 ppg

Jordan Poznanski, Conemaugh Twp, 5-10 sr, 25.2 ppg

Third Team

Malik Ramsey, California, 6-4 jr, 25.2 ppg

Dante Spadafora, Our Lady of the Sacred Heart, 5-11 so, 13.2 ppg

Austin Wigley, Our Lady of the Sacred Heart, 6-2 sr, 12.5 ppg

Jessiah Witherspoon, Bishop Guilfoyle, 5-10 jr, 15.5 ppg

Kyi Wright, Farrell, 6-3 sr, 17.0 ppg

Andy Zuchelli, North Star, 6-1 jr, 19.4 ppg

CLASS 1A

Player of the Year: Derrius Ward, Sankofa Freedom

Coach of the Year: Isaiah Thomas, Sankofa Freedom

First Team

Brady Fyfe, Shade, 6-3 sr, 21.1 ppg

Angelo Reeves, Vincentian Academy, 6-5 so, 14.5 ppg

Thomas Schultz, Lourdes Regional, 6-6 sr, 21.9 ppg

Scott Spann, Sankofa Freedom, 6-1 sr, 18.0 ppg

Khalil Turner, Sankofa Freedom, 6-7 sr, 11.0 ppg

Derrius Ward, Sankofa Freedom, 6-4 jr, 16.0 ppg

Second Team

Cameron Collins, Juniata Valley, 5-9 sr, 23.3 ppg

Kaden DiVito, Cornell, 5-11 jr, 26.3 ppg

Troy Emert, Rockwood, 5-9 sr, 25.9 ppg

Walt Hester, Paul Robeson, 5-11 sr, 27.0 ppg

David Hill, St. John Neumann, 5-10 so, 20.0 ppg

Tristan McDannell, Bishop Carroll, 5-10 jr, 19.1 ppg

Dawson Snyder, Shanksville-Stonycreek, 6-2 sr, 21.0 ppg

Third Team

Nathan Blasick, Halifax, 6-3 jr, 19.7 ppg

Ty Klembara, Lourdes Regional, 5-11 sr, 14.8 ppg

Matt Marchetti, MMI Prep, 6-3 sr, 18.3 ppg

Justin Miknis, DuBois Central Catholic, 6-0 sr, 21.3 ppg

Will Taylor, Nazareth Prep, 6-1 jr, 19.1 ppg

Devin Whitlock, Monessen, 5-7 fr, 16.7 ppg

Andrew Williams, Lancaster Country Day, 5-11 sr, 15.0 ppg

Subscribe to Breaking News

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.
0
0
0
0
0