Try 1 month for 99¢
2018-19 Girls Basketball: Cumberland Valley's Abbie Miller

Cumberland Valley’s Abbie Miller, right, was the team's leading scorer last year as a freshman, averaging 10.5 points per game for the Eagles.

A team by team look at the Sentinel-area girls basketball teams ahead of the 2018-19 season:

MID-PENN COMMONWEALTH DIVISION

Carlisle Thundering Herd

Coach: Scott Mitchell (2nd season, 4-18)

Classification: 6A

Last year: 4-18 (1-13)

Postseason: did not qualify

Key losses: Alexa Askins, G; Jesime Freet, F; Brooke August, G; Cedy Clarke, F.

Key returners/newcomers: Marlise Newson, sr., G; Anna Renninger, sr., F; Bekah Hughes, sr., G; Maggie Thomas, jr., G; Julianna Askins, so., G; Dayoveon Washington, so., F; Rachel Bell, so., G; Kiley Barnhart, so., G.

Opener: Friday, vs. Dover at Northern Tip-Off Tournament, 8

Cumberland Valley Eagles

Coach: Bill Wolf (13th season, 9th at Cumberland Valley, 292-95)

Classification: 6A

Last year: 7-13 (6-8)

Postseason: did not qualify

Key losses: Allison Hinish, G.

Key returners/newcomers: Linda Leitzel, sr., G; Kennedy Kuffa, sr., G; Kylie Holcomb, jr., G; Courtney Campbell, jr., G/F (Mechanicsburg transfer); Hannah Sauve, jr., F; Sam Murphy, jr., G/F; Abbie Miller, so., F; Julie Jekot, so., G/F.

Opener: Friday, vs. Penn-Trafford at McKeesport Tip-Off Tournament, 6:30

MID-PENN KEYSTONE DIVISION

Cedar Cliff Colts

Coach: Scott Weyant (19th season with 195 wins, 5th season at Cedar Cliff with 68-35 record)

Classification: 6A

Last year: 19-8 (10-4)

Postseason: Beat Dallastown 55-43 in District 3 Class 6A fifth-place game; lost to Central Bucks South 43-40 in PIAA Class 6A first round.

Key losses: Rachael Reilly, G; Maddie Sitler, F; Jannelle Robinson, F; Emily Esser, G; Tehya Hosey, G.

Key returners/newcomers: Ashley Hoagland, sr., G; Natalie Sassano, sr., G; Sophie Kaercher, sr., G/F; Allison Dalby, sr., G; Audrey Foster, sr., F; Kira Gorham, jr., F; Eliana Hosey, so., G; Natalie Uibel, so., F; Julia Hoffman, so., G; Ryan Kaercher, fr., F.

Opener: Friday, vs. Spring Grove at Cedar Cliff's Colt Tip-Off Tournament, 8

Mechanicsburg Wildcats

Coach: Clay McAllister (16th season, 222-148)

Classification: 5A

Last year: 8-14 (4-10)

Postseason: did not qualify

Key losses: none

Key returners/newcomers: Megan Schrass, sr., F; Rylee Everett, sr., G; Abbey Engle, sr., G; Maddie Hurst, sr., G; Abby Strong, sr., G; Jess Rainey, sr., F; Logan Nutt, jr., F; Jenna Skurcenski, jr., G; Talia Gilliard, so., G; Allison Schrass, so., G; Maya Carter, so., F.

Opener: Friday, at Manheim Central, 7:30

Red Land Patriots

Coach: Beth Cook (5th season, 30-62)

Classification: 5A

Last year: 3-19 (0-14)

Postseason: did not qualify

Key losses: Morgan Wagner, G/F; Savannah Metz, F/C; Maggie Kishbaugh, G/F.

Key returners/newcomers: Olivia Hawkins, sr., F; Josie Miller, sr., G; Grace Smithmyer, sr., G; Lindsey Keiser, sr., C; Kennedy O'Brien, fr., G; Zayda Crumpton, fr., G; Carolina Cramer, fr., G/F; Courtnee Collier, fr., G; Kenna Duffie, fr., G.

Opener: Friday, at Elizabethtown Tip-Off Tournament, 6

MID-PENN CAPITAL DIVISION

Camp Hill Lions

Coach: Mark Clarke (17th season, 216-191)

Classification: 3A

Last year: 20-5 (10-2)

Postseason: Beat Steel-High 69-25 in District 3 Class 2A championship; lost to Penn Manor 57-42 in PIAA Class 2A first round.

Key losses: Diamond Bragg, G; Katy Collingsworth, G; Anne Johnson, C; Ashley Chrencik, jr., G (injury); Jocelyn Dorsey, so. (transfer).

Key returners/newcomers: Sheridan Reid, sr., G; Passion Bragg, sr., F; Lexi Whitman, sr., F; Kendal McCall, so., F; Ellie Goodwin, fr., C.

Opener: Tuesday, at Milton Hershey, 7:30

East Pennsboro Panthers

Coach: Don Morgan (2nd season, 2-19)

Classification: 5A

Last year: 2-19 (1-11)

Postseason: did not qualify

Key losses: Cailey Joyce, G/F; Brittany Bolig, F.

Key returners/newcomers: McKenna Borrell, jr., F; Olivia Taverna, jr., G; Isabel Morgan, so., G; Josie Bianci, so., G; Tatum Young, so., F; McKenna Nugent, so., F.

Opener: Friday, vs. Northern at Northern Tip-Off Tournament, 5

Trinity Shamrocks

Coach: Kristi Britten (12th season, 175-105)

Classification: 3A

Last year: 19-4 (12-0)

Postseason: Beat York Catholic 62-57 in District 3 Class 3A championship; lost to Loyalsock Township 53-51 in PIAA Class 3A first round.

Key losses: Aidan Finegan, G/F; Alana Boyer, jr., G (transfer to Susquenita).

Key returners/newcomers: Sunshine McCrae, sr., F; Kassidy Ingram, sr., G/F; Ava Stevenson, so., G; Jaylin Moore, so., G.

Opener: Saturday, vs. York Catholic, 6

West Perry Mustangs

Coach: Mike Urich (4th season, 50-25)

Classification: 4A

Last year: 16-9 (7-5)

Postseason: Lost to Northern Lebanon 51-38 in District 3 Class 4A consolation semifinal.

Key losses: Savannah Urich, G; Haylee Reisinger, G; Kaylin Kimmel, Jaylan Cockley (injury).

Key returners/newcomers: Gretchen Frederick, sr., F; Tiara Johnson, sr., G; Margrett Brown, sr., F; Maddison Morrow, so., G; Bridgette Cless, fr., F.

Opener: Friday, vs. Newport at PeCo Tournament, Greenwood, 6

MID-PENN COLONIAL DIVISION

Big Spring Bulldogs

Coach: Randy Jones (8th season, 84-76)

Classification: 4A

Last year: 16-7 (9-3)

Postseason: Lost to Twin Valley 54-27 in District 3 Class 5A first round.

Key losses: Megan Emlet, G; Madison Bishop, G; Lauryn Cunningham, G; Paige Snyder, F; Elizabeth Fry, G; Madana Tigyer, G; Emily Smith, F.

Key returners/newcomers: Shelby Miller, sr., G; Allison Frick, jr., F; Alex Kutulakis, jr., G; Rebecca Franklin, jr., F; Laney Noreika, fr., G/F; Emilee Sullivan, fr., G.

Opener: Friday, vs. Mifflin County at Columbia Tip-Off Tournament, 6

Boiling Springs Bubblers

Coach: Marisa Elliot (3rd season, 15-27)

Classification: 4A

Last year: 5-16 (5-7)

Postseason: did not qualify

Key losses: Abby Ridenour, G.

Key returners/newcomers: Sydney Hemler, sr., G; Ashlyn Yocum, sr., G; Erika Fink, jr., G; Kaitlyn Brumbaugh, jr., G; Julia Fulton, jr., F; Lexi Stouffer, so., G; Jordan Jumper, so., G; Katryn Yocum, so., G; Rita Salzmann, so., F.

Opener: Friday, vs. Middletown at Middletown Tip-Off Tournament, 7:30

Northern Polar Bears

Coach: Paula Clendaniel (5th season, 32-55)

Classification: 5A

Last year: 14-8 (8-4)

Postseason: did not qualify

Key losses: Corrina Smith, F; Kyra Gerber, G; Abby Reeder, G; Steph Violette, G.

Key returners/newcomers: not provided

Opener: Friday, vs. East Pennsboro at Northern Tip-Off Tournament, 5

Shippensburg Greyhounds

Coach: Andrew Markel (5th season, 40-51)

Classification: 5A

Last year: 15-10 (11-1)

Postseason: Lost to Spring Grove 58-34 in District 3 Class 5A first round.

Key losses: Mariah Martin, F; Kara Newell, G; Samantha Barmont, F.

Key returners/newcomers: Tori Rumbaugh, so., G; Remy Staver, so., G; Bea Fridinger, so., G; Shea Morris, so., F; Alyssa Nori, so., G; Emelie Nonemaker, so., G; Gracie Johnson, fr., G; Chelcie Forrester, fr., F.

Opener: Tuesday, vs. Boiling Springs, 7:30

PRIVATE SCHOOLS

Harrisburg Academy Spartans

Coach: John Martin (4th season, 29-36)

Classification: 1A

Division: Midstate Athletic Conference

Last year: 4-15

Postseason: did not qualify

Key losses: not provided

Key returners/newcomers: not provided

Opener: Friday, vs. Mount Calvary, 5:30

West Shore Christian Bobcats

Coach: Tim Cox (2nd season, 4-16)

Classification: 1A

Division: CCAC West

Last year: 4-16 (2-9)

Postseason: did not qualify

Key losses: not provided

Key returners/newcomers: not provided

Opener: Friday, at Lancaster Country Day Tournament

Subscribe to Breaking News

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Email Jake Adams at jadams@ cumberlink.com or follow him on Twitter @jakeadams520

0
0
0
0
0

Sports Editor

Sports editor at The Sentinel.