{{featured_button_text}}
CV Harrisburg (copy)

Cumberland Valley’s Kylie Holcomb, right, is part of a deep senior class that helped lead the Eagles to a District 3 championship last year.

A team by team look at the Sentinel-area girls basketball teams ahead of the 2019-20 season:

MID-PENN COMMONWEALTH DIVISION

Carlisle Thundering Herd

Coach: Scott Mitchell (3rd season, 10-34)

Classification: 6A

Last year: 6-16 (1-15)

Postseason: did not qualify

Key losses: Marlise Newson, G; Bekah Hughes, G; Anna Renninger, F.

Key returners/newcomers: Sabrina Starling, sr., G/F; Maggie Thomas, sr., F; Bree Geiling, sr., G; Julianna Askins, jr., G; Rachel Bell, jr., G; Grace Hoffman, jr., F; Jaida Thomas, jr., G; Ryleigh Poole, fr., G; Yasmine Abu-Aiadeh, fr., G.

Opener: Friday, vs. Dover at Northern Tip-Off Tournament, 8

Cumberland Valley Eagles

Coach: Bill Wolf (14th season, 10th at Cumberland Valley, 315-100)

Classification: 6A

Last year: 23-5 (15-1)

Postseason: Beat Dallastown 33-27 in District 3 Class 6A championship game; lost to Abington 52-48 in PIAA Class 6A second round.

Key losses: Kennedy Kuffa, G; Linda Leitzel, G.

Key returners/newcomers: Kylie Holcomb, sr., G; Lydia Krause, sr., G; Courtney Campbell, sr., G/F; Hannah Sauve, sr., F; Sam Murphy, sr., G/F; Julie Jekot, jr., G/F; Abbie Miller, jr., F.

Opener: Tuesday, at Harrisburg, 7:30

HS Girls Basketball: Cumberland Valley's Julie Jekot becomes third sister to join Big 5 program, committing to La Salle
'Pretty special': Cumberland Valley back on top of District 3 Class 6A with rousing defensive effort over Dallastown
Mechanicsburg Cedar Cliff (copy)

Mechanicsburg’s Talia Gilliard, left, provides needed veteran leadership in the Wildcats' backcourt his season.

MID-PENN KEYSTONE DIVISION

Cedar Cliff Colts

Coach: Scott Weyant (20th season with 213 wins, 6th season at Cedar Cliff with 86-43 record)

Classification: 6A

Last year: 18-8 (10-4)

Postseason: Lost to Central Dauphin 43-37 in District 3 Class 6A third-place game; lost to Neshaminy 48-38 in PIAA Class 6A first round.

Key losses: Ashley Hoagland, G; Natalie Sassano, G; Allison Dalby, G; Sophie Kaercher, F.

Key returners/newcomers: Kira Gorham, sr., F; Julia Hoffman, jr., G; Eliana Hosey, jr., G; Natalie Uibel, jr., G/F; Ryan Kaercher, so., F; Sam Reilly, so., G; Meghan Schraeder, so., F.

Opener: Friday, vs. Cedar Crest at Cedar Cliff Tip-Off Tournament, 7:30

Mechanicsburg Wildcats

Coach: Clay McAllister (17th season, 243-155)

Classification: 5A

Last year: 21-7 (11-5)

Postseason: Lost to Lower Dauphin 39-35 in District 3 Class 5A fifth-place game; lost to Archbishop Wood 50-24 in PIAA Class 5A second round.

Key losses: Rylee Everett, G; Megan Schrass, F; Abbey Engle, G; Abby Strong, G; Jess Rainey, F; Maddie Hurst, G; Lindsey Costello.

Key returners/newcomers: Logan Nutt, sr., F; Jenna Skurcenski, sr., G; Anita Laudenslager, sr., G; Talia Gilliard, jr., G; Erin Harris, jr., G; Emma Castilla, so., F; Cassie Eager, so., G.

Opener: Friday, vs. Manheim Township at Manheim Central Tournament, 6

2018-19 Girls Basketball All-Sentinel Team

Red Land Patriots

Coach: Beth Cook (6th season, 32-82)

Classification: 5A

Last year: 2-20 (0-14)

Postseason: did not qualify

Key losses: Olivia Hawkins, F; Josie Miller, G; Grace Smithmyer, G; Lindsey Keiser, C.

Key returners/newcomers: Courtnee Collier, so., G; Caroline Cramer, so., G/F; Zayda Crumpton, so., G; Kenne Duffie, so., G; Kennedy O’Brien, so., G/F; Heather Sholly, so., F; Kendall Metzel, fr., G/F.

Opener: Friday, vs. Donegal at Elizabethtown Tip-Off Tournament, 6

Trinity Delone (copy)

Trinity’s Ava Stevenson, left, is back on a talented team that lost depth in the front court but has a lot of pieces back seeking to repeat as district champs.

MID-PENN CAPITAL DIVISION

Camp Hill Lions

Coach: Mark Clarke (18th season, 224-205)

Classification: 3A

Last year: 8-14 (7-5)

Postseason: Lost to Lancaster Mennonite, 48-47, in District 3 Class 3A quarterfinals.

Keep reading for FREE!
Enjoy more articles by signing up or logging in. No credit card required.

Key losses: Sheridan Reid, G; Passion Bragg, F.

Key returners/newcomers: Ashley Chrencik, sr., G; Allison Confair, sr., G; Kendal McCall, jr., F; Bella Hoffer, jr., G; Emma Guerin, jr., F; Ellie Goodwin, so., C; Janelyn Vorkapich, so., G.

Opener: Tuesday, vs. Milton Hershey, 7:30

East Pennsboro Panthers

Coach: Don Morgan (3rd season, 4-39)

Classification: 5A

Last year: 2-20 (1-11)

Postseason: did not qualify

Key losses: none.

Key returners/newcomers: Olivia Taverna, sr., G; Izzy Morgan, jr., G; Mandy Roman.

Opener: Friday, vs. Northern at Northern Tip-Off Tournament, 5

Trinity Shamrocks

Coach: Kristi Britten (13th season, 202-108)

Classification: 3A

Last year: 27-3 (12-0)

Postseason: Beat Delone Catholic 44-33 in District 3 Class 3A championship game; lost to Dunmore 50-24 in PIAA Class 3A semifinals.

Key losses: Sunshine McCrae, F; Kassidy Ingram, F.

Key returners/newcomers: Braylee Fetterolf, sr., G; Katie Sajer, sr., G; Ava Stevenson, jr., G; Jaylin Moore, jr., G; Jocelyn Dorsey, jr., F; Lauren Trumpy, so., F.

Opener: Saturday, at York Catholic, 6

PIAA Girls Basketball: Trinity's season ends in loss to Dunmore in Class 3A semifinals
Twice as nice: Trinity girls basketball repeats as District 3 Class 3A champ, beating Delone Catholic
Big Spring Boiling Springs (copy)

Big Spring’s Emilee Sullivan, front, is part of a young core that is seeking another District 3 Class 4A playoff appearance.

MID-PENN COLONIAL DIVISION

Big Spring Bulldogs

Coach: Randy Jones (9th season, 98-84)

Classification: 4A

Last year: 14-8 (9-3)

Postseason: Lost to Bermudian Springs 60-31 in District 3 Class 4A fifth-place consolation semifinal.

Key losses: Shelby Miller, G; Laney Noreika, G/F (injury).

Key returners/newcomers: Allison Frick, sr., F; Alexandra Kutulakis, sr., G; Rebecca Franklin, sr., F; Shelby Hoffeditz, sr., F; Emilee Sullivan, so., G; Laila Moore, so., G; Kiersten White, so., G; Molly Gutshall, so., F.

Opener: Friday, vs. Columbia at Columbia Tip-Off Tournament, 8

Boiling Springs Bubblers

Coach: Brett Sheaffer (5th season with 30-58 record, 1st season at Boiling Springs)

Classification: 4A

Last year: 9-12 (5-7)

Postseason: did not qualify

Key losses: Sydney Hemler, G/F; Ashlyn Yocum, G.

Key returners/newcomers: Erika Fink, sr., G/F; Julia Fulton, sr., F; Kaitlyn Brumbaugh, sr., G; Lexi Stouffer, jr., G; Jordan Jumper, jr., G; Rita Salzmann, jr., F; Katryn Yocum, jr., G; Clarissa Johnston, jr., G.

Opener: Friday, vs. Middletown at Middletown Tip-Off Tournament, 7:30

Northern Polar Bears

Coach: Paula Clendaniel (6th season, 38-71)

Classification: 5A

Last year: 6-16 (3-9)

Postseason: did not qualify

Key losses: n/a

Key returners/newcomers: n/a

Opener: Friday, vs. East Pennsboro at Northern Tip-Off Tournament, 5

Shippensburg Greyhounds

Coach: Andrew Markel (6th season, 50-63)

Classification: 5A

Last year: 10-12 (7-5)

Postseason: did not qualify

Key losses: none.

Key returners/newcomers: Tori Rumbaugh, jr., G; Emelie Nonemaker, jr., G; Alyssa Nori, jr., G; Remy Staver, jr., G/F; Aspyn Keetch, jr., G; Chelcie Forrester, so., F; Elke Staver, fr., G/F; Ryleigh Minor, fr., G.

Opener: Friday, vs. TBD at Eastern York Tip-Off Tournament

Get in the game with our Prep Sports Newsletter

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Email Jake Adams at jadams@ cumberlink.com or follow him on Twitter @jakeadams520

0
0
0
0
0