Try 3 months for $3
Cumberland County logo

Here is a look at the candidates who will appear on the primary ballots for the Democratic and Republican parties in Cumberland County on May 21, according to the unofficial list posted this week by the Cumberland County Bureau of Elections:

Cumberland County

Common Pleas Judge

Cross-filed: Matthew Smith, Lisa Grayson, Kirk Sohonage, Ronald Tomasko

Republican: Derek Clepper

County commissioner (vote for 2)

Democratic: Michael Fedor, Jean Foschi, Kate McGraw and Donald Travis

Republican: Vince DiFilippo and Gary Eichelberger

District Attorney

Democratic: Sean Patrick Quinlan

Republican: M.L. Skip Ebert and Jaime Keating

Treasurer

Democratic: Jake Miller

Republican: Kelly Neiderer

Magisterial District Judge 09-1-01

The district covers Lower Allen Township, New Cumberland Borough and Shiremanstown Borough.

Cross-filed: Christopher Delozier, Robert Kline and Marlin Markley

Magisterial District Judge 09-3-04

The district covers Hampden Township and Silver Spring Township.

Cross-filed: Kathy Silcox

School Boards

Big Spring School District (vote for 1 each)

Cooke & Penn Township director

Democratic: None

Republican: John Wardle

Lower Frankford Township director

Cross-filed: Todd Deihl

North and South Newton townships director

Cross-filed: Bob Kanc and Frank Myers

Upper Frankford Township director

Democratic: None

Republican: Richard Roush

West Pennsboro Township, lower, director

Cross-filed: William Piper

West Pennsboro Township, upper, director

Cross-filed: William Swanson

Camp Hill School District (vote for 5)

Cross-filed: Neil Connelly, Randall Gale, Laurie Kennedy, Bob Latham and Geoffrey McInroy

Carlisle Area School District (vote for 5)

Cross-filed: Fred Baldwin, Paula Bussard, Bruce Clash, Gerald Eby, Linda Manning, Sophia Parker and Jon Tarrant

Cumberland Valley School District

Hampden Township director

Democratic: Melanie Little, Nicole Miller and Michelle Nestor

Republican: Chris Gilbert, Melanie Little, Nicole Miller and Michelle Nestor

Middlesex/Monroe Township director (vote for 2)

Cross-filed: Heather Dunn and Joseph Vancosky

Silver Spring Township (vote for 2)

Cross-filed: Jevon Thomas Ford and Jessica Silcox

East Pennsboro School District (vote for 5)

Democratic: Stephanie Andrejack, Cher Comp, Anna Levin, Michael Nguyen and Denise Pearson

Republican: Stephanie Andrejack, Cher Comp, Dennis Helm, Anna Levin, Leslie Marshall, Michael Nguyen, Jason Oyler and Denise Pearson

Mechanicsburg Area School District

Region 1

Republican: Richard Bradley

Region 2 (vote for 2)

Democratic: Dawn Merris

Republican: Dawn Merris and Tracy Morgan

Region 3 (vote for 2)

Democratic: Layne Lebo

Republican: Dennis Burkhard and Layne Lebo

Shippensburg Area School District

District A (vote for 2)

Cross-filed: Jim Bard, Charles Suders and Austin Taylor

District B

Cross-filed: Tracy Montoro, Fred Scott Sr. and Susan Spicka

District C

Cross-filed: Dwayne Burt

South Middleton School District (vote for 5)

Cross-filed: Liz Knouse, Elizabeth Meikrantz and Edyie Rob

West Shore School District

Region 1

Cross-filed: Frank Kambic

Region 2

Cross-filed: Sheri Moyer

Municipal governments

Camp Hill Borough Council (vote for 3)

Democratic: Michelle Schoettle

Republican: Mike Berney, Jennifer Hoover and Julie Mowery Young

Carlisle Borough Council (vote for 4)

Democratic: Sean Crampsie, Joel Hicks, Sean Shultz and Jeff Stuby

Republican: Robin Guido

Cooke Township

No candidates for two township supervisor seats and two auditors

Dickinson Township

Supervisor

Democratic: none

Republican: Robert Line

No candidates for three auditor positions.

East Pennsboro Township commissioner (vote for 2)

Democratic: Walter Joe Fidler and John Kuntzelman

Republican: George Tyson

Hampden Township commissioner (vote for 2)

Democratic: Ryan Argot and David Fish

Republican: Al Bienstock, John Thomas and Steven Toole

Hopewell Township

Supervisor

Democratic: Dana Hoover

Republican: Verne Wadel

Auditor

Democratic: None

Republican: Colleen Alleman

Lemoyne

Borough Council 4-year seat (vote for 3)

Democratic: Kasha Griva, Jesse Monoski and Bob Rapak

Republican: Gene Koontz

Borough Council 2-year seat

Democratic: None

Republican: Joseph Gargiulo and Donna Hope

Lower Allen Township commissioner (vote for 3)

Democratic: John Freidhoff

Republican: H. Edward Black, Carolyn Holtzman, Robert Hoobler, Thomas Kutz, David Murdoch and Jack Simpson

Lower Frankford Township

Supervisor

Democratic: None

Republican: James Burkholder Jr.

No candidates for auditor.

Lower Mifflin Township

Supervisor

Democratic: None

Republican: Jacob Fealtman

No candidates for auditor.

Mechanicsburg Borough Council (vote for 3)

Democratic: Sara Agerton and Erika Juran

Republican: John Anthony, Kyle Miller and Mark Stoner

Middlesex Township

Supervisor

Democratic: None

Republican: Steve Larson and J. Dave Price

Auditor

Democratic: None

Republican: Jenny Pyers

Monroe Township

Supervisor

Democratic: Ryan Barrick

Republican: Sid Deyo and Philip Kehoe

No candidates for auditor.

Mount Holly Springs Borough Council (vote for 3)

Democratic: None

Republican: Gay Bowman, James Collins II, Deborah Halpin-Brophy and Lois Stoner

New Cumberland Borough Council (vote for 3)

Democratic: Martha J. D’Amico, Robert Hasemeier, Donna Johnson and Fred Miles

Republican: Donald Kibler, David Stone and Chad Wilson

Newburg

No candidates for mayor, three borough council seats or tax collector

Newville Borough Council

North Ward (vote for 2)

No candidates.

South Ward 4-year

Democratic: None

Republican: Jack Ericksen

South Ward 2-year (vote for 2)

Democratic: Scott Penner

Republican: Joey Diehl

North Middleton Township

Supervisor (vote for 2)

Democratic: None

Republican: Harry Kelso and David Smith

No candidates for three auditor positions.

Penn Township

Supervisor

Democratic: None

Republican: Gary Martin

No candidates for two auditor positions.

Shippensburg Borough

Council, East Ward

Democratic: Josefine Smith

Republican: None

Council, Middle Ward

No candidates.

Tax Collector

Democratic: Patricia Bowser

Republican: None

Shippensburg Township

Supervisor

Democratic: None

Republican: Steve Oldt

No candidates for auditor.

Shiremanstown Borough

No candidates for three 4-year council positions, one 2-year council position or tax collector.

Silver Spring Township

Supervisor

Democratic: None

Republican: Laura Brown, Nancy Konhaus Griffie, Sam Herbert and Bob Walker

No candidates for auditor.

South Middleton Township

Supervisor

Democratic: Benjamin Ramirez

Republican: Shelly Capozzi, Michael Coyle and Ronald Hamilton

No candidates for auditor.

South Newton Township

No candidates for supervisor or three auditor positions.

Southampton Township

Supervisor 6-year seat

Democratic: None

Republican: Steven O’Donnell

Supervisor 2-year

Democratic: None

Republican: Talon Landreth

Auditor 2-year

Democratic: None

Republican: Bryan Coy

No candidates for the 6-year auditor position.

Upper Allen Township commissioner (vote for 3)

Democratic: Judith Gilroy, William Holloway and Bob Melphis

Republican: James Cochran and Ken Martin

Upper Frankford Township

Supervisor

Democratic: None

Republican: Steve Arnold

No candidates for two auditor positions.

Upper Mifflin Township

Supervisor

Democratic: None

Republican: Kingsley Blasco and Stephen Wiser

Auditor 6-year

Democratic: Sharon Deihl

Republican: None

Auditor 4-year

Democratic: Donna Zinn

Republican: None

West Pennsboro Township

Supervisor

Democratic: None

Republican: Donald Agar and Jerry Barrick

Auditor

Democratic: None

Republican: Rick Mains

Wormleysburg Borough Council (vote for 3)

Democratic: None

Republican: Sue Stuart and Margaret Stuski

Subscribe to Daily Headlines

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.
0
0
0
0
0