Skip to main content
You have permission to edit this article.
Edit
agate
Mid-Penn Field Hockey

District 3 Girls Volleyball brackets

From the Local sports results for Oct. 22 series
  • 0
Volleyball 1.JPG

Class 4A

(Top 4 advance)

First Round: Saturday, Oct. 26

No. 16 Muhlenberg at No. 1 Central York (12-1), 4:30

No. 8 Waynesboro (13-5) vs. No. 9 Ephrata (13-3), at Central York HS, 3

No. 13 Chambersburg (12-6) at No. 4 South Western (14-2), 4:30

No. 5 Central Dauphin (12-3) vs. No. 12 Elizabethtown (12-4), at South Western HS, 3

No. 15 Conestoga Valley (10-7) at No. 2 Hempfield (14-0), 4:30

No. 7 Dallastown (13-6) vs. No. 10 Wilson (12-4), at Hempfield HS, 3

No. 14 Spring Grove (13-5) at No. 3 Exeter Twp. (15-1), 7:30

No. 6 Cumberland Valley (11-3) vs. No. 11 Lower Dauphin (11-5), at Exeter Twp. HS, 6

Quarterfinals: Tuesday, Oct. 29

TBD

Semifinals: Thursday, Oct. 31

TBD

Third Place: Saturday, Nov. 2

TBD

Championship: Saturday, Nov. 2

TBD 

Class 3A

(Top 3 advance)

First Round: Saturday, Oct. 26

No. 16 Northern (11-9) at No. 1 Palmyra (17-0), 1:30

No. 8 Lancaster Catholic (15-3) vs. No. 9 Octorara (17-4), at Palmyra HS, noon

No. 13 Susquehannock (11-9) at No. 4 Berks Catholic (13-1), 4:30

No. 5 York Suburban (14-3) vs. No. 12 Daniel Boone (10-9), at Berks Catholic HS, 3

No. 15 Big Spring (11-8) at No. 2 West York (18-1), 4:30

No. 7 Fleetwood (11-4) vs. No. 10 Greencastle-Antrim (13-7), at West York HS, 3

No. 14 Wyomissing (12-6) at No. 3 Garden Spot (14-2), 4:30

No. 6 James Buchanan (16-4) vs. No. 11 Manheim Central (12-6), at Garden Spot HS, 3

Quarterfinals: Tuesday, Oct. 29

TBD

Semifinals: Thursday, Oct. 31

TBD

Third Place: Saturday, Nov. 2

TBD

Championship: Saturday, Nov. 2

TBD

 

Class 2A

(Champion advances)

Quarterfinals: Tuesday, Oct. 29

No. 8 Bermudian Springs (8-8) at No. 1 Trinity (17-1), 7:30

No. 4 Middletown (13-4) vs. No. 5 Linville Hill Christian (13-4), at Trinity HS, 6

No. 7 Lancaster Mennonite (6-9) at No. 2 York Catholic (16-1), 7:30

No. 3 Delone Catholic (16-2) vs. No. 6 Hanover (11-9), at York Catholic HS, 6

Semifinals: Thursday, Oct. 31

TBD

Championship: Saturday, Nov. 2

TBD

 Class 1A

(Top 2 advance)

Quarterfinals: Tuesday, Oct. 39

No. 8 Conestoga Christian (8-6) at No. 1 Lititz Christian (16-0), 7:30

No. 4 Dayspring Christian (14-4) vs. No. 5 Northern Dauphin Christian (9-5), at Lititz Christian School, 6

No. 7 Upper Dauphin (12-8) at No. 2 Mount Calvary (15-2), 7:30

No. 3 Millersburg (16-4) vs. No. 6 Berks Christian (11-8), at Mount Calvary Christian, 6

Semifinals: Thursday, Oct. 31

TBD

Championship: Saturday, Nov. 2

TBD

 
 
 
 
0 Comments
0
0
0
0
0

Be the first to know

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Related to this story

Most Popular

Today's Sentinel police lot includes catalytic converter thefts in Cumberland and Perry counties, a number of reported scams and local crash reports.

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

News Alerts

Breaking News