2012-13 PIAA Boys Basketball Tournament

2013-03-03T17:55:00Z 2012-13 PIAA Boys Basketball TournamentThe Sentinel The Sentinel
March 03, 2013 5:55 pm  • 

2012-13 PIAA Boys Basketball Tournament

Matchups for the Pennsylvania Interscholastic Athletic Association boys basketball tournament, beginning with first-round games on Friday. First number is district and place, second is season record.

CLASS AAAA

FIRST ROUND

Saturday, March 9

Chester (1-1, 24-3) vs. Cumberland Valley (3-7, 15-11) at Norristown HS, 3 p.m.

Williamsport (4-1, 22-2) vs. Bethlehem Liberty (11-3, 19-8) at Montoursville HS, 7 p.m.

Great Valley (1-4, 26-3) vs. Wilson (3-4, 20-7) at Plymouth-Whitemarsh HS, Plymouth Meeting, 3 p.m.

Parkland (11-1, 21-7) vs. Ridley (1-8, 19-10) at Allentown Allen HS, 7:30 p.m.

Roman Catholic (12-1, 19-6) vs. Norristown (1-9, 23-4) at La Salle College HS, Wyndmoor, 5 p.m.

J.P. McCaskey (3-3, 26-3) vs. Coatesville (1-5, 22-7) at Garden Spot HS, New Holland, 6:30 p.m.

Abington (1-3, 22-5) vs. St. Joseph’s Prep (12-3, 21-5) at William Tennent HS, Warminster, 3 p.m.

York (3-2, 26-3) vs. Methacton (1-7, 26-3) at Dallastown HS, 6:30 p.m.

Harrisburg (3-1, 26-2) vs. Central Bucks South (1-10, 17-10) at Spartan Center, Milton Hershey School, 6:30 p.m.

Bethlehem Freedom (11-2, 17-9) vs. Upper Darby (1-6, 18-9) at Allentown Allen HS, 3 p.m.

Lower Merion (1-2, 25-3) vs. Carlisle (3-5, 15-11) at Spring-Ford HS, Royersford, 3 p.m.

Martin Luther King (12-2, 23-4) vs. Reading (3-6, 15-14) at South Philadelphia HS, 3:30 p.m.

New Castle (7-1, 26-0) vs. Gateway (7-5, 16-6) at North Allegheny HS, Wexford, 3 p.m.

State College (6-1, 17-7) vs. North Allegheny (7-4, 21-4) at Altoona HS, 7 p.m.

Perry Traditional (8-1, 12-13) vs. Hampton (7-2, 21-5) at Taylor Allderdice HS, Pittsburgh, 2 p.m.

Erie Cathedral Prep (10-1, 21-2) vs. Seneca Valley (7-3, 17-8) at Edinboro University, 7 p.m.

CLASS AAA

FIRST ROUND

Friday, March 8

Neumann-Goretti (12-1, 21-5) vs. Bishop McDevitt (3-5, 19-7) at Archbishop Ryan HS, Philadelphia, 7:30 p.m.

Milton (4-1, 16-8) vs. Scranton Prep (2-3, 18-8) at Shamokin HS, 7:30 p.m.

Wilkes-Barre GAR (2-2, 17-9) vs. Donegal (3-3, 26-2) at Holy Redeemer HS, 7 p.m.

Allentown Central Catholic (11-1, 23-3) vs. Northeastern (3-6, 18-9) at Bethlehem Freedom HS, 7:30 p.m.

Abington Heights (2-1, 25-2) vs. Shikellamy (4-2, 14-10) at Lackawanna College, Scranton, 7:30 p.m.

Palmyra (3-2, 18-8) vs. Philadelphia Electrical (12-3, 15-11) at Lebanon HS, 7:30 p.m.

Imhotep Charter (12-2, 23-5) vs. Salisbury (11-3, 17-9) at South Philadelphia HS, 7:30 p.m.

Upper Moreland (1-1, 14-11) vs. Susquehanna Twp. (3-4, 24-4) at Plymouth-Whitemarsh HS, Plymouth Meeting, 8 p.m.

Berks Catholic (3-1, 26-3) vs. Archbishop Carroll (12-4, 19-6) at Garden Spot HS, New Holland, 7:30 p.m.

Bethlehem Catholic (11-2, 13-11) vs. Pope John Paul II (1-2, 15-10) at Bethlehem Freedom HS, 6 p.m.

Johnstown (6-1, 15-7) vs. Lancaster Catholic (3-7, 18-9) at Central Cambria HS, 6:30 p.m.

Chartiers Valley (7-2, 22-4) vs. Erie Strong Vincent (10-3, 14-11) at Baldwin HS, Pittsburgh, 7:30 p.m.

Montour (7-1, 22-4) vs. South Fayette (7-6, 14-10) at North Allegheny HS, Wexford, 7:30 p.m.

Girard (10-2, 20-5) vs. Mars (7-3, 21-4) at Gannon University, Erie, 8 p.m.

Bradford (9-1, 11-12) vs. Beaver Area (7-4, 19-4) at Univ. of Pittsburgh-Bradford, 7 p.m.

General McLane (10-1, 20-5) vs. Thomas Jefferson (7-5, 17-7) at Edinboro University, 7:30 p.m.

CLASS AA

FIRST ROUND

Saturday, March 10

Communications Tech (12-1, 19-7) vs. Camp Hill (3-3, 15-10) at South Philadelphia HS, 6:30 p.m.

Loyalsock (4-1, 24-3) vs. Mid Valley (2-3, 23-5) at Williamsport HS, 3 p.m.

New Hope-Solebury (1-1, 15-8) vs. William Sayre (12-4, 17-9) at William Tennent HS, Warminster, 4:30 p.m.

Wilkes-Barre Meyers (2-2, 23-3) vs. Trinity (3-2, 18-7) at King’s College, Wilkes-Barre, 4 p.m.

Scranton Holy Cross (2-1, 23-5) vs. Lewisburg (4-3, 23-4) at Carbondale HS, 5 p.m.

Conwell-Egan (12-2, 8-15) vs. Del-Val Charter (12-5, 9-15) at La Salle College HS, Wyndmoor, 3:30 p.m.

Delone Catholic (3-1, 17-9) vs. Wellsboro (4-2, 23-2) at Northern York HS, Dillsburg, 5 p.m.

Notre Dame-Green Pond (11-1, 15-10) vs. Constitution (12-3, 16-9) at Allentown Allen HS, 6 p.m.

Beaver Falls (7-1, 23-3) vs. Bald Eagle Area (6-4, 21-4) at North Allegheny HS, Wexford, 6 p.m.

Brockway (9-1, 15-7) vs. Mercyhurst Prep (10-3, 17-8) at Clarion University, 7 p.m.

Penn Cambria (6-1, 20-4) vs. Greensburg Central Catholic (7-6, 22-2) at Altoona HS, 4 p.m.

Lakeview (10-2, 21-4) vs. Quaker Valley (7-4, 20-5) at Slippery Rock University, 6 p.m.

Conemaugh Twp. (5-1, 22-3) vs. Brentwood (7-5, 14-10) at Univ. of Pittsburgh-Johnstown, 7:30 p.m.

Northern Cambria (6-2, 21-5) vs. Apollo-Ridge (7-3, 18-8) at Central Cambria HS, Ebensburg, 7 p.m.

Burrell (7-2, 19-7) vs. Johnstown Bishop McCort (6-3, 18-8) at Gateway HS, Monroeville, 4:30 p.m.

West Middlesex (10-1, 22-3) vs. Jeannette (7-7, 18-5) at Slippery Rock University, 7:30 p.m.

CLASS A

FIRST ROUND

Friday, March 8

Lebanon Catholic (3-1, 18-7) vs. Sankofa Freedom (12-3, 14-11) at Lebanon HS, 6 p.m.

Old Forge (2-1, 12-12) vs. Pius X (11-2, 20-3) at Scranton HS, 6 p.m.

Math, Civics & Sciences (12-2, 23-2) vs. Gospel of Grace (1-2, 13-9) at Monsignor Bonner HS, Drexel Hill, 6 p.m.

St. John Neumann (4-1, 23-2) vs. Harrisburg Christian (3-4, 12-14) at Montoursville HS, 7 p.m.

Church Farm (1-1, 21-6) vs. New Hope Academy (3-3, 18-5) at Plymouth-Whitemarsh HS, 5 p.m.

Mahanoy Area (11-1, 21-5) vs. Muncy (4-3, 18-7) at Martz Hall, Pottsville, 7 p.m.

Greenwood (3-2, 21-4) vs. Sullivan County (4-2, 22-3) at Spartan Center, Milton Hershey School, 5 p.m.

Robert Vaux (12-1, 19-8) vs. Delco Christian (1-3, 19-8) at Germantown HS, Philadelphia, 7:30 p.m.

Vincentian (7-1, 25-1) vs. North Clarion (9-3, 24-2) at North Hills HS, Pittsburgh, 7:30 p.m.

Bishop Carroll (6-2, 21-5) vs. Shanksville-Stonycreek (5-2, 21-4) at Central Cambria HS, Ebensburg, 8 p.m.

Ridgway (9-2, 22-5) vs. Homer-Center (6-3, 19-6) at Clarion University, 6:30 p.m.

Kennedy Catholic (10-1, 17-6) vs. Lincoln Park (7-4, 19-6) at Farrell HS, 7 p.m.

Bishop Guilfoyle (6-1, 20-5) vs. Smethport (9-4, 22-3) at Altoona HS, 7:30 p.m.

Clairton (7-2, 16-7) vs. Cochranton (10-2, 15-9) at Plum HS, Pittsburgh, 7:30 p.m.

Shade (5-1, 25-1) vs. North Catholic (7-3, 16-6) at Univ. of Pittsburgh-Johnstown, 7:30 p.m.

Johnsonburg (9-1, 26-2) vs. Eisenhower (10-3, 10-15) at Clarion University, 8 p.m.

Copyright 2015 The Sentinel. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.

No Comments Posted.

Add Comment
You must Login to comment.

Click here to get an account it's free and quick

Follow Sentinel Sports

The Sentinel Sports Staff

Sports Editor Jake Adams

Sports Editor Jake Adams

Email: jadams@cumberlink.com

Twitter: @jakeadams520

Phone: 717-218-0027

Reporter Mallory Merda

Reporter Mallory Merda

Email: mmerda@cumberlink.com

Twitter: @MalloryMerda

Phone: 717-218-0028

Reporter Kathryn Fitzgerald

Reporter Kathryn Fitzgerald

Email: kfitzgerald@cumberlink.com

Twitter: @KRaynFitzgerald

Phone: 717-218-0037